• Prodloužení knížek

  8 srp 02:43

  Několikrát se mi stalo, že jsem si zapomněla prodloužit výpůjční dobu knížek. Ovšem pro to, abych získala další prodloužení, nestačí zajít jen k pultu, zaplatit případný dluh a knihovnice by mi výpůjční dobu prodloužily. Vždy musím přinést knihu i fyzicky, aby byla odečtena z konta a znovu na něj načtena. Přijde mi to poměrně hloupé. Ve vědecké knihovně v čb stačí vždy zajít k pultu, zaplatit případný dluh, knihy se tímto odblokují a jdou ihned prodloužit. Problém například nastal, když jsem byla na dovolené, na datum, kdy mi knížky propadávají, jsem zcela zapomněla, a pak jsem se musela do knihovny hnát s dvaceti těžkými knihami.... Neuvažujete o tom, že by prodloužení "propadlých" knih šlo i bez nutnosti fyzicky přinést knihu?
  • Re: Prodloužení knížek

   12 zář 14:10

   Dobrý den,
   ke způsobu vybírání pokut v Jihočeské vědecké knihovně se nemohu vyjadřovat, protože podrobně neznám jejich knihovní systém ARL. Akademická knihovna využívá systém Aleph, který je v mnoha směrech odlišný. Náš knihovní systém spočítá celkovou dlužnou částku až po sejmutí čárového kódu z dokumentu. V té chvíli také systém oznámí případné rezervace dokumentu jiným čtenářem. Zarezervovaný dokument pak v knihovně čeká na čtenáře, který si dal na dokument požadavek. Smyslem omezení výpůjční doby je především zajištění cirkulace dokumentů mezi čtenáři.
   Mohu jen zopakovat, že se snažíme o individuální přístup a pokud nastane životní situace, kdy čtenář nemůže dokument vrátit včas, jsme otevřeni individuálnímu řešení.
   S pozdravem
   Helena Vorlová
 • Doba výpůjčky

  31 čec 21:29

  Knihy lze půjčit jen na měsíc, nebylo by možné prodloužit dobu, po kterou si knihu můžeme půjčit? Jinde funguje půjčení knih na 3 měsíce zcela běžně, myslím že by to dost ulehčilo starosti s neustálým prodlužováním půjček a placením dluhů :D
  • Re: Doba výpůjčky

   2 srp 10:53

   Dobrý den,

   děkuji za Váš dotaz, ale nevím, zda se ptáte na prodloužení výpůjční doby přes letní prázdniny nebo na standardní výpůjční dobu během celého roku. Možná by bylo dobré zde dát konkrétní příklad případně uvést citaci z knihovního řádu zmíněné knihovny nebo knihoven, které běžně půjčují veškerou literaturu všem čtenářům na tři měsíce bez nutnosti prodloužení.
   Odpovím tedy trochu zeširoka. V Akademické knihovně máme celkem sedm kategorií čtenářů a podle toho, do které kategorie čtenář spadá, se také odvíjí výpůjční doba dokumentu. Například vyučující si mohou vybrané dokumenty půjčit až na rok (potřebují je ke své práci). Naopak veřejnost má výpůjčky pouze na jeden měsíc bez možnosti prodloužení. U studentů platí, že si mohou vypůjčit až 30 dokumentů na jeden měsíc s možností si výpůjčku prodloužit až 3x. Takový dokument může mít student až 4 měsíce, pokud na něj není rezervace od jiného čtenáře. Prodlužovat dokumenty lze bez fyzické návštěvy knihovny. Stačí se přihlásit do čtenářského konta a prodloužit potřebné dřív než přijde upomínka.
   Pokud myslíte prodloužení výpůjční doby třeba o prázdninách, tak to v AK provádíme zatím jen přes Vánoce. O prodloužení výpůjční doby na celé letní prázdniny jsme zatím neuvažovali, ale nijak se tomu nebráníme. Případné prázdninové „nehody“, kdy si čtenář nemohl prodloužit výpůjčku nebo nemohl dokument vrátit, řešíme individuálně. Chápeme, že člověk se v životě může dostat do různých životních situací a proto se snažíme o lidský přístup. Cílem naší práce určitě není výběr pokut a ani nás to netěší.

   S pozdravem

   Helena Vorlová
 • pochvala

  31 čec 17:16

  Chtěla bych poděkovat knihovnám JCU.
  pracují tam ochotné knihovnice, které rády pomohou poradí. Skvělá věc je i badatelna, kde je naprostý klid a mohu se plně soustředit na učení.
  Moc mi to místečko chybí, v jiných knihovnách takový klid a podmínky pro studium, nejsou.
  Stěží hledám v našem městě koutek, kde bych se mohla učit v klidu na poslední zkoušku.
 • Provozní doba knihovny

  5 čen 23:33

  Zcela souhlasím s komentářem ohledně otevírací doby knihovny. Je naprosto nelogické ve zkouškovém období, kdy studenti potřebují knihovnu nejvíce, zkrátit její otevírací dobu. Alespoň do konce června by bylo dobré, aby knihovna měla standardně otevřeno do osmi, jelikož do konce června je nápor zkoušek největší.
  • Re: Provozní doba knihovny

   18 čen 14:55

   Dobrý den,

   provozní doba v letních měsících je stejná od roku 2010. Vychází z organizace akademického roku, ze statistik návštěvnosti a z plánovaného počtu úvazků.

   V době, kdy již neprobíhá výuka, mají uživatelé dostatečný prostor k návštěvě knihovny a zapůjčení potřebných dokumentů (celý červen je otevřeno od 8 do 18 hod). Kromě toho mají uživatelé přístupné samoobslužné zařízení na vracení knížek v režimu 24/7. Délka otevírací doby AK je ve srovnání s jinými VŠ knihovnami nadstandardní. Knihovna TF JU má například otevřeno Po - ČT od 9 -16 hod., PÁ od 9 -14 hod. a SO jen v době výuky kombinovaného studia. V letních měsících zkracují provozní dobu desítky dalších VŠ a univerzitních knihoven, protože je provoz v letních měsících neekonomický (klimatizace, elektřina, úklid). V letních měsících také probíhají revize fondu a jiné práce, které za běžného provozu nelze dělat. V minulosti byla provozní doba (během výuky) od 9 do 21 hod., na žádost studentů se posunula na dobu od 8 do 20 hod. Při posledním velkém průzkumu spokojenosti uživatelů AK (více než 2000 odpovědí) byla otevírací doba ohodnocena jako vyhovující (většinou dotázaných). Chystáme se průzkum zopakovat příští akademický rok, dotaz na otevírací dobu určitě znovu zařadíme. Snažíme se požadavkům studentů vycházet vstříc, pokud je to možné, všem bohužel vyhovět nelze.

   S pozdravem
   H. Vorlová
 • Změna provozní doby

  4 čen 17:22

  Domnívám se, že změna provozní doby, kdy je knihovna otevřená od 8 do 18 je během zkouškového špatný krok. Argument, že během tohoto období přijde do knihovny málo studentů, mi nepřijde moc pádný. Naopak omezená provozní doba může vést k tomu, že se studenti rozhodnou zůstat doma anebo musí dojíždět do větších měst.
  • Re: Změna provozní doby

   18 čen 14:48

   Dobrý den,
   aktuálně máme otevřeno 10 hodin denně, to je dostatečná doba, aby si čtenáři vypůjčili dokumenty potřebné ke studiu. Vracet dokumenty lze v samoobslužném zařízení, které je nepřetržitě dostupné 365 dní v roce. Kromě toho řadu dokumentů zpřístupňujeme elektronicky pomocí VPN či Shibbolethu (vzdálený přístup). Výtku ohledně dojíždění do větších měst nechápu. Nejbližší větší město je Praha, cesta tam zabere cca 2 hodiny a přes léto zkracují provozní dobu i pražské knihovny. Pokud tam mají literaturu, kterou v ČB neseženete, tak Vám ji rádi objednáme přes MVS.
   S pozdravem
   H. Vorlová

 • Poděkování :-)

  31 kvě 05:05

  Na Kněžské je knihovna,
  které není žádná rovna,
  knihovnice se tu usmívají,
  všechny knížky prý tu mají,
  navíc ten klid a ta pohoda,
  to je vám lidičky lahoda!

  Děkuji za vše :-) *ZR*
 • wifi

  27 kvě 12:36

  slabé pokrytí signálem v budově knihovny.
  • Re: wifi

   18 čen 14:26

   Dobrý den,

   wifi nepatří AK. Obraťte se na CIT.

   S pozdravem
   H. Vorlová